Klimatoterapia

Leczenie klimatyczne znane było już w czasach starożytności. Ta znana metoda o głębokich korzeniach i tradycjach polega na poddaniu pacjenta oddziaływaniu bodźców klimatycznych właściwych dla danego klimatu, przez określony czas i w określonym natężeniu. Celem takiej terapii jest zainicjowanie procesów korzystnych zmian w organiźmie - metabolicznych, morfologicznych i czynnościowych, pobudzonych bodźcami klimatycznymi. Tego rodzaju terapię może zalecić specjalista balneoklimatolog

Rodzaje zabiegów klimatoterapeutycznych 

  • helioterapia - kąpiele słoneczne,
  • aeroterapia - kąpiele powietrzne,
  • kąpiele morskie,
  • zabiegi powietrzno-ruchowe,
  • inhalacje z wykorzystaniem naturalnego aerozolu morskiego lub tężniowego. 
 
Rodzajem klimatoterapii, na który składają się różnorodne zabiegi, jest talasoterapia. Jest to leczenie prowadzone przy kompleksowym wykorzystaniu naturalnych zdrowotnych właściwości morza: morski mikroklimat, woda morska, muł, piasek, glony i wodorosty, inne substancje pochodzenia morskiego. Składniki mineralne oraz witaminy zawarte w tych naturalnych surowcach wchłaniane są przez skórę do organizmu, dzięki czemu pobudzają procesy wewnątrzustojowe oraz zwiększają przepływ krwi. Talasoterapia stosowana jest m.in. przy:
  • chorobach skóry,
  • reumatyźmie,
  • niedoczynności tarczycy,
  • chorobach dróg oddechowych,
  • osteoporozie,
  • niskiej odporności.

Na zabiegi prowadzone w ramach talasoterapii składają się m.in. kąpiele morskie, spacery oraz masaże.

Do klimatoterapii należy także wulkanoterapia, którą prowadzi się na wyspach oceanicznych. Polega ona na wykorzystaniu wysokiej temperatury, nasłonecznienia, oraz naturalnych substancji wydzielanych przez skały wulkaniczne. W ramach zabiegów prowadzi się inhalacje oparami wulkanicznymi, nagrzewanie chorych miejsc oraz smarowanie ich mazią wulkaniczną. Metoda ta jest wykorzystywana w leczeniu infekcji płuc, oskrzeli, astmie oraz chorobach stawów i zespołach bólowych. 

Klimatoterapia często bywa łączona z aromaterapią, odpowiednie naturalne oleje eteryczne występujące w przyrodzie korzystnie wpływają na organizm i skutecznie wspomagają prowadzone leczenie. 

Jaki klimat będzie najlepszy dla naszego zdrowia?

Lekarz dokładnie oceni, który rodzaj klimatu swoimi walorami korzystnie wpłynie na stan zdrowia kuracjusza cierpiącego na poszczególne dolegliwości, jednak istnieje kilka ogólnych prawidłowości dotyczących wpływu danego klimatu na konkretne choroby.

klimat morski działa korzystnie na: niedoczynność tarczycy, nadciśnienie, choroby górnych dróg oddechowych

klimat górski pozytywnie oddziaływuje na: chorobę wieńcową, nadczynność tarczycy, rekonwalescencję po długiej chorobie

klimat nizinny będzie odpowiedni dla: cukrzyków, osób cierpiących na choroby naczyniowe,

Szczególnym rodzajem mikroklimatu jest klimat leśny, który może występować na różych obszarach geograficznych. Znaczenie ma tutaj przede wszystkim duża ilość naturalnych olejów eterycznych, które uwalnia leśna roślinność. W zależności od zróżnicowania gatunków na danym terenie, może być dobrane odpowiednie miejsce na przeprowadzenie terapii indywidualnie dla każdego kuracjusza.