Busko-Zdrój - informacje

Busko-Zdrój jest kilkunasto tysięcznym uzdrowiskiem położonym na południu województwa świętokrzyskiego. O solankach występujących w tym miejscu wiadomo już od XIII wieku! Mówi o tym przywilej Bolesława Wstydliwego z roku 1252. Jednak na pierwsze profesjonalne badania właściwości leczniczych buskie źródła czekały do roku 1808. Od tego momentu rozpoczął się rozwój uzdrowiska. Jeszcze w XIX wieku liczba wykonywanych kąpieli dla kuracjuszy przekroczyła 50000 w sezonie, co dobitnie świadczy o popularności Buska.
 
Obecnie w Busku-Zdroju funkcjonuje trzynaście obiektów sanatoryjnych, których historia jest różnorodna: od Sanatorium "Marconi", najbardziej tradycyjnego, zlokalizowanego w centrum Parku Zdrojowego, który jako pierwszy tego typu obiekt stał się wizytówką Buska, po nowoczesne i największe Sanatorium "Włókniarz". Uzdrowisko opiera swoje właściwości lecznicze na gruntowych wodach mineralnych. Bogate pokłady wody siarczkowej, jodłowo-bromkowej oraz borowiny sprawiają, że wyjątkowo skutecznie leczyć tu można schorzenia reumatyczne, pourazowe, neurologiczne, układu krążenia oraz dermatologiczne. Na bazie lokalnych wód minerlanych powstała rozponawana marka "Buskowianka".
 
Olbrzymią atrakcją Buska-Zdroju, są profesjonalnie przygotowane szlaki tematyczne, tzw. "Ponidziańskie Szlaki". Zostały one przygotowane na początku XXI wieku i proponują 1 lub 2 dniowe piesze i rowerowe wycieczki, dzięki którym można poznać piękno okolicy Buska, jej historie, tradycje i zabytkie, jednocześnie gwarantując aktywny, zdrowy sposób spędzania urlopu. Busko-Zdrój posiada również bogatą bazę rekreacyjno sportową. Poza wsopmnianymi szlakami pieszymi i rowerowymi, pływalnia, korty tenisowe czy stadniny koni zapewnią dużą dawkę ruchu każdemu amatorowi.