Zespół Volkmanna w nodze

Przykurcz niedokrwienny w kończynie dolnej jest mniej spotykaną niż w ręce odmianą choroby opisanej przez anatoma i fizjologa Alfreda W. Volkmanna.
Przy złamaniu kości piszczelowej lub złamaniu nadkłykciowym kości udowej następuje zwyrodnienie mięśni w nodze. Powstaje ono na skutek niedokrwienia, któremu towarzyszy także martwica nerwów.
Czasami dotyka pacjentów po zwichnięciu w stawie kolanowym.
Może się zdarzyć na skutek urazów zmiażdżeniowych (wypadki komunikacyjne) lub też po czasie - na skutek zbyt ciasno założonym opatrunku gipsowym, który to uciska nerwy i naczynia krwionośne.

Do objawów można zaliczyć widok stopy końskiej lub mało wyczuwalne tętno na tętnicy piszczelowej tylnej i grzbietowej stopy a także bladnięcie lub sinienie stopy. Obniżenie temperatury nogi, przykurcze w obrębie mięśni prostownika długiego palców oraz piszczelowego przedniego.

Odpowiednia dieta oraz podawanie środków poprawiających ukrwienie i przewodnictwo nerwowo-mięśniowe oraz pobudzających regenerację włókien mięśniowych daje efekty, czasami potrzebna jest operacja. Zaś rehabilitacja powinna rozpocząć się jak najszybciej po konsultacji z lekarzem. Nakierowana powinna być na przywrócenie sprawności kończyny dolnej, niedopuszczenie do przykurczy oraz poprawę ukrwienia nogi i biodra. Ostrożnie ze względu na możliwość występowania u pacjenta zaburzeń czucia wdraża się lekkie masaże, kinesiotaping, ćwiczenia bierne a potem czynne, które poprawiają stabilizację kończyny dolnej i wzmacniają siłę mięśniową oraz elastyczność tkanek miękkich oraz propriocepcję. Zaś na przykurcze stosuje się rehabilitacyjne ćwiczenia redresyjne. Z fizykoterapii stosuje się też kąpiel wirową, laseroterapię, pole magnetyczne, ultradźwięki, ostrożnie elektroterapię.

Fizjoterapeuta Paweł Michałowicz.
Gdańsk, Sopot, Gdynia, Pruszcz Gdański.