Balneoterapia

Jest to wykorzystywanie naturalnych surowców - głównie wody, do prowadzenia i wspomagania terapii leczniczych. Dobroczynny wpływ wód mineralnych znany był już w starożytności, sama nazwa pochodzi od łacińskiego słowa balneum, oznaczającego kąpiel, łaźnię. Balneoterapia oprócz wód mineralnych korzysta również z gazów oraz borowiny. Ogólne efekty stosowania takich zabiegów to:

  • poprawa funkcjonowania organizmu,
  • stymulacja narządów wewnętrznych,
  • wspomaganie odporności ogólnoustrojowej,
  • pobudzanie procesów regeneracyjnych,
  • odprężenie psychiczne.

Wody mineralne stosowane są także do przeprowadzania leczniczych kuracji pitnych.

Zabiegi

Do zabiegów balneologicznych należą:

  • kąpiele solankowe,
  • kąpiele kwasowęglowe,
  • kąpiele siarczkowe i siarczkowodorowe,
  • kąpielie w zawiesinie borowinowej,
  • okłady z borowiny. 

Najbardziej znanym i wykorzystywanym zabiegiem balneologicznym jest kąpiel solankowa. Dobroczynne działanie wody mineralnej obejmuje cały organizm, oddziałowuje zarówno wewnątrzustojowo jak i zewnętrznie, powoduje lepsze ukrwienie, stymuluje tkanki, wpływa na regulację ciśnienia krwi. Kąpiele solankowe mają bardzo szerokie zastosowania, m.in. zalecane są w: chorobach zwyrodnieniowych, chorobach reumatycznych, chorobach skóry, chorobach narządów ruchu, chorobie Parkinsona, mózgowym porażeniu dziecięcym, nerwicach. Często kąpiele solankowe łączone są z hydromasażem - masażem wirowym lub biczami wodnymi, które dodatkowo korzystnie wpływają na przemianę materii oraz rozluźniają mięśnie. Solanki wykorzystywane są również do inhalacji.

Kąpiele z wykorzystaniem związków siarki zalecane są szczególnie przy chorobach skórnych takich jak łuszczyca i trądzik łojotokowy, ale także przy schorzeniach kręgosłupa: zapaleniu stawów kręgosłupa, dyskopatii i przewlekłych bólach kręgosłupa. Kąpiele siarczkowe mają także potwierdzone działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.

Wody zawierające dwutlenek węgla są szczególnie polecane przy otyłości i cukrzycy, a to za sprawą ich wyjątkowych właściwości. Pomagają obniżyć ciśnienie tętnicze oraz wpływają na redukcję wysokiego poziomu cholesterolu, wspomagają ukrwienie (zwłaszcza kończyn) oraz obniżają poziom cukru we krwi. 

Borowina w balneologii wykorzystywana jest do kąpieli oraz do bepośrednich okładów na chore miejsce. Surowiec ten bardzo korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną, działa przeciwbólowo i rozkurczowo. Borowinę stosuje się w chorobach zwyrodnieniowych stawów, stanach pourazowych, nerwobólach, chorobach ginekologicznych oraz stanach zapalnych.